Article

Interview in the latest book by Katarzyna Tubylewicz, “Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”.

I was interviewed by a recognized journalist and writer, Katarzyna Tubylewicz, for her latest book “Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”. The book was published by Wielka Litera in 2019. Photography: Daniel Tubylewicz.

Jak rozumiem, na Nordic Light poznałaś też braci Bromanów ze Sztokholmu? Twoja przygoda z Fotografiska w Sztokholmie zaczęła się więc na poważnie w Norwegii.

Wierzę, że tak właśnie miało być. Jak już wiesz, Fotografiska było od początku moim ulubionym miejscem w Sztokholmie. (…) Na festiwalu Nordic Light bracia Bromanowie pojawili się chyba w 2014 roku. Rozumiesz, przyjechali twórcy mojego ukochanego muzeum w Sztokholmie! Już wtedy wiedziałam, że chcę tam pracować. Stwierdziłam, że jakoś muszę wykorzystać tę okazję, i wymyśliłam, że napiszę moje CV przyszłości i wręczę je im. Zaangażowałam do pomocy moją polską koleżankę, graficzkę Kaję Kusztrę, która jest mistrzynią od zadań specjalnych.


Ach, te polskie koleżanki!
Przez noc zrobiła dla mnie projekt graficzny CV, który nawiązywał do estetyki wizualnej Fotografiska. Wiedziałam, że chcę pracować w Fotografiska, ale równie ważne było dla mnie to, w jakiej roli mam tam być – a co do tego jeszcze nie miałam pewności. W CV opisałam więc doświadczenia, które zamierzam zebrać po to, by na koniec dostać pracę w Fotografiska.


Odważnie!
Podeszłam z tym CV do Jana i Pera, wręczyłam im je i powiedziałam, że za parę lat będę dla nich pracować. Trochę ich zatkało, ale Jan wziął CV. Działałam jak zwykle intuicyjnie i według zasady, że należy pracować z ludźmi najlepszymi w swoim fachu. Tego samego dnia wieczorem Jan podszedł do mnie i zapytał żartem: „To kiedy zaczynasz u nas pracę?”.

The interview is published in the book “Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” by Katarzyna Tubylewicz